Whiskey

Neobavezna rasprava bez svađa.
EdgarFranjul
Sheriff
Sheriff
Kontakt:

Whiskey

PostPostao/la EdgarFranjul » pet ožu 06, 2015 7:28 pm

Johnnie Walker: 5 stvari koje biste trebali znati
Srijeda, 04 Ožujak 2015 08:46 Autor Redakcija

Legendarni „šetač“ je jedan od najpoznatijih viskija, a evo što biste o njemu trebali znati

johnniewalker.jpg
johnniewalker.jpg (66.42 KiB) Pogledano 546 puta.

„Walker je 1870. godine prvi predstavio danas prepoznatljivu četvrtastu bocu koja im je omogućila da više boca stane u kutije, kao i da se pri transportu manje boca slomi“

1. GODIŠNJE SE PRODA 120 MILIJUNA BOCA

Prvotno poznat kao Wlaker's Killme Whisky, John Walker je prvi put počeo prodavati Johnnie Walkera u svojoj trgovini i škotskom gradu Ayrshireu 1820. godine. Za vrijeme dok je John Walker vodio tvrtku, prodaja viskija je predstavljala samo 8% ukupnog prihoda, a nakon što su tvrtku naslijedili njegov sin i unuk, Alexander i Alexander Walker II, prodaja viskija se popela na 90% udjela u prihodu! Već 1920. godine, Johnnie Walker je bio prisutan u 120 zemalja svijeta , dok se danas prodaje u 200 zemalja te se godišnje proda preko 120 milijuna boca!

2. WALKEROVA PREPOZNATLJIVA NALJEPNICA JE PATENTIRANA

Johnnie Walker je bio pionir u puno stvari. Tako su 1870. godine prvi predstavili danas prepoznatljivu četvrtastu bocu koja im je omogućila da više boca stane u kutije, kao i da se pri transportu manje boca slomi. Walker je također osmislio i do tada neviđenu etiketu koja se ljepila pod kutom od 24 stupnja i po kojoj je i danas poznat, a koja mu je omogućila da ime i tekst budu veći i vidljiviji. Svoju naljepnicu, kao i crno-zlatnu oznaku je 1876. Walker, čim je to bilo zakonski moguće, pametno i patentirao!

3. SVAKA BOJA IMA SVOJE ZNAČENJE

Od 1906. do 1909. godine Alexander II je počeo uvoditi boje u nazive, još nešto po čemu je Johnnie Walker poznat! Crveni (Red Label) je osnovna verzija viskija koja nastaje mješanjem čak 35 različitih vrsta žitarica i malt viskija, te je namijenjena miješanju. Crni (Black Label) nastaje miješanjem 40 vrsta viskija od kojih je svaki prije miješanja star minimalno 12 godina, dok Double Black Label nastaje tak oda se „crnom“ Walkeru dodaje miris dima treseta te se ostavlja u bačvama da dodatno stari. U zelenom (Green Label), kojeg je danas jako teško pronaći jer više nije u slobodnoj prodaji, se nalaze najbolji maltovi iz različitih krajeva škotske koji su minimalno stari 15 godina. Zlatni Walker (Gold Label) se pravi po receptu kojeg je pravio Alexander II Walker a čiji pokuaj nije uspio zbog nedostatka viskija tijekom Prvog svjetskog rata. U njega se stavlja 15 maltova koji se nakon toga u boci čuvaju 15-18 godina. Platinasti (Platiunum Label) stoji 18 godina je unatoč dodatku vanilije i okusa voća, prilično snažan malt. I na kraju Plavi (BlueLabel) koji je napravljen da reprezentira okuse nekih od najstarijih blendiranih viskija, a godine starosti viskija nisu navedene, dok je svaka boca označena serijskim brojem.

4. SVAKA SE BOJA KONZUMIRA NA SVOJ NAČIN

Kako će netko konzumirati Johnnie Walkera izbor je svakog pojedinca, ali postoje i preporuke kojih se nije loše držati. Crveni Walker je tako dobro dodati u visoku čašu punu leda, te ga smiksati s kolom ili tonikom. Crni se najbolje konzumira sam, sa nekoliko kocaka leda ili eventualno s malo mineralne vode, a na isti način se konzumira i zeleni. Zlatni se servira leden, a savjetuje se uz njega poslužiti i crnu čokoladu dok se Plavi poslužuje sam u čaši za konjak, uz čašu vode.

5. KEEP WALKING JE JEDNA OD NAJUSPJEŠNIJIH MARKETINŠKIH KAMPANJA SVIH VREMENA

Johnnie Walker se cijelo stoljeće i pol oslanjao na svoju prepoznatljivu bocu i etiketu kao sredstvo marketinga, povremeno pokrećući lokalne kampanje. Sve se to promijenilo 1999. godine kada je pokrenuta njihova prva globalna kampanja pod danas dobro poznatim sloganom „Keep Walking“. Tijekom osam godina kampanja se pojavljivala u 120 zemalja svijeta, a uključivala je TV reklame, reklame u printu, sponzorstva (poput onoga F1 momčadi McLaren, ili poznatog golf turnira Ryder Cup)… Tijekom tih osam godina prikazivanja prodaja Johnnie Walkera je porasla za čak 50%! Dobro je prihvaćena bila i reklamna kampanja s Christinom Hendricks 2013. godine, uoči početka prikazivanja šeste sezone popularne serije Momci s Madisona.

http://kult.com.hr/rubrike/faktopedija/ ... znati.html
"MOJU PROŠLOST,GOSPODINE, PREPUŠTAM TVOJOJ MILOSTI.
MOJU SADAŠNJOST, TVOJOJ LJUBAVI.
A MOJU BUDUĆNOST, TVOJOJ PROVIDNOSTI."
EdgarFranjul
Sheriff
Sheriff
Kontakt:

Re: Whiskey

PostPostao/la EdgarFranjul » pet ožu 13, 2015 8:59 am

Načini na koje se pije dobar viski

Objavljeno 7. ožujka 2015 od Mr. Orange u Hedonizam

Moramo priznati da smo do nedavno i mi živjeli u zabludi da je jedini pravi način za uživanje u ovom macho piću ako ga pijemo s ledom. No, činjenica je da se u viskiju može uživati na nekoliko načina. Iako se čine slični, svaki od ovih načina pijenja bitno mjenja teksturu i način na koji ćete doživjeti piće u kojem uživaju muškarci diljem svijeta. Humprey Bogart, Winston Churchill, Abraham Lincoln, James Joyce i Mark Twain samo su neki od poznatih pripadnika muškog roda koji su bili veliki obožavatelji “tekućeg zlata”, a ako kojim slučajem i vi spadate među ovu elitu, no poznat vam je samo jedan način uživanja u viskiju, naša preporuka je da napravite eksperiment i isprobate sve mogućnosti koje ćemo danas opisati (osim zadnje), jer tko zna, možda vas neka od njih iznenadi i postane vam omiljeni način na koji uživate u svom omiljenom piću.

Čisti ili “Neat”

Ovakav način uživanja u viskiju odnosi se na ispijanje viskija sobne temperature u čaši bez ikakvih dodataka. Mnogi smatraju da je to jedini ispravan način za uživanje u ovom vrhunskom piću, jer se u tom slučaju viski konzumira onako kako je destiliran i zamišljen, bez razrijeđivanja i sa svim aromama bačve u kojoj je godinama odležavao. No, iako razmišljanje o ovakvom načinu ispijanja zvuči logično, ovo je ipak lošiji način na koji možete uživati u dobrom viskiju. No, svakako preporučamo da uvijek prvo probate viski na ovaj način, a onda krenete dalje, te na kraju odlučite koji vam način najviše odgovara.

S kockicama leda ili “On The Rocks”

Mnogi obožavatelji viskija vole ga popiti uz dodatak kockica leda, a to je i najčešće način kako će vam ga poslužiti u kafiću ako ne tražite drugačije. No, nekoliko je razloga zbog kojih bi sljedeći put kad naručujete trebali razmisliti da li želite viski “on the rocks”. Prvi je taj da će led drastično spustiti temperaturu viskija, što će “sakriti” arome umjesto da ih pojača, a to može okus viskija učiniti tupim i monotonim. Arome i okus početi će se vraćati tek kad se temperatura viskija počne vračati na sobnu temperaturu. Druga je stvar da dodatkom leda i njegovim otapanjem možete previše razvodniti viski, pa je u tom slučaju kraj sebe dobro imati žličicu kako bi mogli izvaditi višak leda kad se viski razvodni do mjere koja vam odgovara.

S vodom

S dodatkom nekoliko kapi vode u čašu viskija, možete otvoriti potpuno novi svijet aroma koje do tada niste imali priliku iskusiti. To se posebno odnosi na viskije koji imaju veći postotak alkohola. Kod takvih viskija, visoka koncentracija alkohola “spali” usta prilikom ispijanja, što rezultira nadjačavanjem i najintezivnijih aroma. Dodavanjem vode, ublažava se efekt alkohola i omugućava se i blažim aromama da isplivaju na površinu. Iako ovisi od osobe do osobe, ovo je možda najbolji način na koji možete konzumirati viski, a količina vode koju ćete dodati potpuno ovisi o vama. Isprobajte i po svom ukusu prilagodite količinu vode koju ćete dodati u viski, a zatim uživajte u savršenim aromam koje on nudi.

Koktel

Dok će neki reći da niti jedan viski ne bi trebalo miješati s slatkastim pićima, mi ćemo reći zašto ne ako vam to odgovara. Ako vas nakon obilaska stare Jameson destilerije u Dublinu nude s Jameson ginger&lime koktelom, zbog čega onda i vi tijekom vrućih ljetnih dana ne bi mogli uživati u ovom osvježavajućem piću. No, u tom slučaju nikako nemojte koristiti ultra skupe viskije kako bi ih “pokvarili” miješanjem s drugim pićima. Pronađite ono što vam odgovara i uživajte u tome, ali samo bez pretjerivanja.

http://www.macho.hr/2015/03/nacini-na-k ... bar-viski/
EdgarFranjul
Sheriff
Sheriff
Kontakt:

PostPostao/la EdgarFranjul » sri kol 19, 2015 12:34 pm

10 najskupljih viskija na svijetu

Post on: Jun 3, 2015 Kult portal 0

Za ove viskije su izdvajane nevjerojatne svote novca

10. 1939 MACALLAN

10,125 dolara

Macallan je ovaj viski dodao svojoj „Fine and Rare“ kolekciji 2002. godine. Ovaj viski je stario 40 godina prije nego je boteliran 1979. godine. Dolazi u klasičnoj boci koju je dizajnirao Laalique, a ističe se posebno atraktivnim pakiranjem specijalnog sanduka.

9. GLENFARCLAS 1955

10,878 dolara

Najstariji Glenfarclasov viski je proizveden 1955. godine, a boteliran je 2005. godine, a u vremenu dok je viski stario, destilerija je čak promijenila i vlasnika. Ovaj viski stručnjaci inače opisuju kao jačeg okusa sa slatkom osnovom.

8. DALMORE 50-YEAR OLD

11,000 dolara

Ovaj je viski proizveden daleke 1928. godine te je ostavljen da stari 50 godina (što se može zaključiti iz imena) nakon čega je boteliran 1978. godine. Kao limitirano izdanje „pakirano“ je u 60 kristalnih boca, s posebnim kutijama limitiranog izdanja.

7. MACALLAN 55-YEAR OLD

12,500 dolara

Ovaj viski, kao što mu samo ime govori je u trenutku boteliranja imao 55 godina, i upravo je toliko vremena je odležao u hrastovima bačvama. „Pakiran“ je u atraktivnoj kristalnoj boci koju je dizajnirao ReneLaalique.

6. GLENFIDDICH 1937 RARE COLLECTION

20,000 dolara

Daleke 1937. godine ovaj je viski destiliran u Škotskoj nakon čega je čak 64 godine stario da bi tek 2001. boteliran! Glenfiddichov viski ne samo da je star i rijedak, nego ga smatraju i jednim od najkvalitetnijih viskija pa će njegova cijena pri idućoj prodaji (ako je bude) sigurno biti puno veća.

5. DALMORE 62 HIGHLAND MALT SCOTCH MATHESON

58,000 dolara

Samo je 12 boca ovog viskija proizvedeno 1942. godine, a svaka od njih je dobila drugo ime. Najbolje je prošla boca pod imenom Matheson koju je na aukciji kupio londonski biznismen. I tu dolazimo do najzanimljivijeg dijela – odmah nakon što ju je kupio, biznismen ju je zajedno sa svojih pet prijatelja odmah i popio!

4. MACALLAN 1926

75,000 dolara

Samo 40 boca ovog viskija koji je proizveden bez iti malo vode je napravljeno, a jednu od njih je kupio korejski biznismen. Proizveden 1926. godine, a boteliran 1986., ovo je najdugovječniji Macallanov viski koji se može pronaći.

3. GLENFIDDICH JANET SHEED TOBERT RESERVE 1955

94,000 dolara

Ovaj 60-godišnjak je napravljen u čast JanetSheed, praunuke osnivača Glefiddicha Williama Granta. Kako bi proslavili njezin 110. rođendan (ona je, naravno, preminula u međuvremenu), u Glenfiddichu su odlučili bačvu viskija sačuvanu iz 1955. pretvoriti u 15 boca. Četiri je sačuvala obitelj a ostale su dane na aukciju.

2. MACALLAN 1946

460,000 dolara

Sve do pojave Macallan M-a, ovo je bio najskuplji viski na svijetu nakon što je prodan na aukciji u New Yorku. Stručnjaci ga smatraju i jednim od najboljih Macallanovih viskija, a poseban je i po tome što je pravljen na poseban način zbog toga što su cijene ugljena nakon Drugog svjetskog rata bile visoke.

1. MACALLAN M

628,205 dolara

Prodan na aukciji u Hong Kongu, ovaj viski je postigao neviđenu cijenu ne samo zato što je iznimno rijedak, nego i zbog neuobičajene boce. Naime, ova kristalna boca je velika 71 cm i sadrži čak šest litara viskija.

http://kult.com.hr/10-najskupljih-viskija-na-svijetu/
EdgarFranjul
Sheriff
Sheriff
Kontakt:

PostPostao/la EdgarFranjul » čet stu 29, 2018 2:31 pm

Natrag na “Ćakula”

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 1 gost.